sajalsandesh

राजेन्द्र महतोका सम्धी काठमाडौँका रैथाने नेवार !

काठमाडौं – संविधान जारी भएपछि असन्तुष्टि जनाउँदै ‘काठमाडौँको दानापानी रोक्न’ नेपाल–भारत सीमामा धर्ना बसेका राजेन्द्र महतो अहिले काठमाडौँसँग सम्बन्ध छोराको बिहे काठमाडौँका रैथाने गास्ने तयारीमा छन् ।
मधेशी नेताहरुमध्ये राष्ट्रिय जनता पार्टी ९राजपा० नेपालका अध्यक्षमण्डलका संयोजक राजेन्द्र महतोले नै काठमाडौंमाथि ना का ब न्दीमा सबभन्दा बढी भूमिका निर्वाह गरेको आरोप लाग्ने गरेको छ । तर अहिले उनै महतो आफ्नो छोराको बिहे काठमाडौँका रैथाने नेवार समुदायमा गर्दैछन् ।

हुन त काठमाडौँमा उनको आफ्नै घर पनि छ । उनी धेरै पहिलादेखि काठमाडौँमा बस्दै आएका छन् । तर आन्दोलनको क्रमममा काठमाडौँको नजरमा उनले जे छवि बनाएका थिए, आज उनै महतो काठमाडौँसँग पारिवारिक सम्बन्ध बनाउन थालेका छन् ।

मधेश आन्दोलन शुरु गर्दा उनले अधिकार नपाएसम्म काठमाडौँ फर्केर नआउने घोषणा गरी बानेश्वरमा रहेको आफ्नो पार्टी कार्यालय पनि मधेशमै सारेका थिए । त्यसबेला आन्दोलनको अगुवाई गर्दै उनी धेरै समयसम्म मधेशमै बसेर ना का ब न्दीका लागि सक्रिय थिए । अन्ततः त्यही काठमाडौँसँग उनी पारिवारिक सम्बन्ध बनाउन लागेका छन् ।

काठमाडौँको डिल्लीबजार बस्ने प्रकाशकाजी तुलाधरकी छोरी पलिशा तुलाधारसँग महतोको छोरा राघवेन्द्र महतोको बिहे हुँदैछ । काठमाडौंको एक होटलमा मैथिली परम्परा अनुसार मंसिर १९ गते पलिशा र राघवेन्द्रबिच बिहे हुँदैछ । सामाजिक परिवर्तनको क्षेत्रमा महतोले लिएको यो ठूलो कदम हो ।

वि द्रो ही मधेशी नेताको छवि बनाएका महतोले पहाडी समुदायमा छोराको बिहे गर्नु निकै साहसिक काम भएको विश्लेषण भइरहेको छ । संयोजक महतोजस्तो व्यक्तिले काठमाडौँसँग पारिवारिक सम्बन्ध कायम गरेपछि नेपाली राजनीतिमा राष्ट्रिय एकताको ठूलो सन्देश जाने विश्लेषकहरु बताउँछन् ।

त्यसै पनि पछिल्लो समय उनी नेपालमा हिमाल, पहाड र मधेशका उत्पीडित समुदाय नमिलेसम्म अधिकार प्राप्त हुँदैन भन्ने मान्यता राख्दै आएका छन् ।

मधेशी र पहाडका आदिवासी जनजाति मिलेर अधिकारका लागि सं घर्ष गर्नुपर्छ भनि उनले पटक पटक पार्टीमा आवाज उठाउँदै आएका छन् । र, उनले नेवारी समुदायमा छोराको बिहे गरेर त्यसको शुरुवात आफ्नै परिवारबाट गरेका छन् ।

हुनत राघवेन्द्र र पलिशाको चिनजान पहिलादेखि नै थियो । खुमलटारस्थित एआइटी कलेजमा सँगै पढ्दा दुई जनाको बिचमा चिनजान भएको थियो । त्यही चिनजान प्रेममा परिवर्तन भयो । र, पारिवारिक सहमतिमा दुई जनाको बिचमा बिहे हुन लागेको छ ।

पलिशा अनलाइन कम्पनी ‘दराज’मा कार्यरत छिन् भने राघवेन्द्र फोहर मैलाको क्षेत्रमा काम गर्ने डोको रिसाइकलरका सञ्चालक हुन् । दुवैजनाले एमबीए गरेका छन् ।

हुन त यसअघि पनि मधेशी नेताहरुले पहाडी समुदायसँग बिहे नगरेका होइनन् । तर, ना का ब न्दीका कारण पहाडमा संयोजकको जुन छवि छ, त्यस अर्थमा अरु नेताको बिहेभन्दा महतोको छोराको बिहेले महत्व राख्दछ ।

नेताहरु हृदयश त्रिपाठी, जितेन्द्र देव, जेपी गुप्ता, रामकुमार शर्मा, वृषेशचन्द्र लाल, रामरिझन यादव, विजयकुमार गच्छदार, सर्वेन्द्रनाथ शुक्ला, वंशीधर मिश्र, विश्वनाथ साह, गणेश साह लगायतले पहाडी समुदायमा सम्बन्ध गाँसेका थिए । रातोपाटीबाट

ismt college
dish home